Åminne BrukNyheter > Julkonsert i Kolladan 21 oktober med Lindbergarna och Widerbergs

Publicerad: 5 oktober 2023

Julkonsert i Kolladan 21 oktober med Lindbergarna och Widerbergs

Vid årets julmarknad så presenteras en nyhet i år. Julkonsert i Kolladan på lördagskvällen med Lindbergarna samt Towe och Charlotta Widerberg. Dags att förköpa biljett! Chansa inte på att det finns biljetter i entrén innan konserten.

Nenne Lindberg med band tillsammans med Towe och Charlotta Widerberg uppträder på scenen och då kan vi lova att publiken är välkomna att sjunga med i de kända julsångerna.

Nenne Lindberg är en av de många musikaliska "Lindbergarna" som sjungit i kyrkor, på tältmöten och många andra sammanhang. I skrivande stund vet vi inte exakt hur många av klanen Lindberg som kommer och vilka, men t ex Nennes son Martin och dottern Emilia brukar ansluta emellanåt. Emilia väckte välförtjänt uppmärksamhet i ett av höstens mest sedda tvprogram "Saliga sånger" från Nashville. Däremot Nennes farbror Målle Lindberg kan vi nog inte förvänta oss där åldern numera tar ut sin rätt. Men man vet aldrig med Målle. I somras kom han till tältmötet med Lindbergarna i Stockaryd och samlade så mycket folk så tältväggarna fick rivas så alla kunde se och höra.

Towe och Charlotta Widerberg är kända från dansbandsscenerna. De bästa och mest sjungna julsångerna kommer att höras.

Idén till julkonsert dök upp på Masugnens dag i somras när Lindbergarna fyllde kolladan. Då var det många som ville höra dem igen ooch gärna snarast.

-Nu hoppas vi på en stor publik när vi vågar satsa på julkonsert, säger Helena Nyberg, ordförande i Föreningen Åminne Bruksmuseum. Det känns roligt att kunna erbjuda en julkonsert i samband med julmarknaden. Hon skickar med tipset att det kan vara skönt med en extra tröja i kolladan när det är höstväder.

Även om vädret skulle vara lite "röset" så kommer musiken att värma. Bänkar är utställda i den annorlunda konsertmiljön.

Biljettpriset är 165 kr för vuxna och 65 kr för barn under 15 år. Då ingår också entré till julmässan på lördagen och mingel innan konserten. Biljetterna förköps genom att skicka mail till event@aminnebruk.se

Nenne Lindberg tillsammans med Martin Lindberg, Toye Josefson och Jörgen Fransson på Masugnens dag i augusti 2023.

"Lindbergarna" tillbaks i Kolladan. Nu med julsånger.
Senaste nytt från oss

Sommarjobb som museivärd på Åminne Bruksmuseum

2026-02-21

Sommarjobb som museivärd på Åminne Bruksmuseum

Läs mer »

God Jul och Gott nytt år

2025-12-23

God Jul och Gott nytt år

Läs mer »

Angående hyran för vinterförvaring Åminne Bruk.

2025-11-24

Angående hyran för vinterförvaring Åminne Bruk.

Läs mer »

Ramp stängd pga event

2025-06-13

Ramp stängd pga event

Läs mer »

Ny bok om Åminne - historia och historier

2025-06-04

Ny bok om Åminne - historia och historier

Läs mer »